18:11
Krystyna
Witam wszystkich.
Rośliny odporne na suszę
PACHYPODIUM
Roślina zwana również gwiazdą stepu. Ta orginalna roślina idealnie nadaje się do mieszkań z centralnym ogrzewaniem (suchym powietrzem).Lubi miejsca słoneczne , latem warto wynieść na zewnątrz (taras,balkon ). Podlewamy umiarkowanie,gdy ziemia przeschnie.Rośnie dość szybko i wymaga sporo miejsca .Pachypodium ładnie się prezentuje w grupach po kilka sztuk w płaskich,wielkich misach.
JASTROFA
Ma piękne ozdobne liście.Jeśli je zgubi,nie ma się czym przejmować , na wiosnę wypuści drugie nowe.Podlewamy raz na tydzień a zimą prawie wcale.Latem dobrze czuje się na balkonie, a liście nabierają pięknego połysku i roślina wypuszcza pomarańczowe drobne kwiatki.Jest bardzo łatwa w pielęgnacji.
ZAMIOKULKAS
To wyjątkowy twardziel.szkodzi mu jedynie nadmiar wody.Podlewać należy go dopiero wtedy , gdy ziemia przeschnie.Może stać nawet w głębi mieszkania.Bardzo szybko rośnie.Znosi suche powietrze i półcień.W sprzyjających warunkach zakwita . Kwiaty podobne są do kalli.
Należy pamiętać że nadmiar wody jest grozniejszy od przesuszenia. Życzę więc powodzenia ,mam nodzieję że pomogłam w wyborze roślin kwitnących i liściastych.
.....
20:53
Krystyna
Witam!
Dziś o kwiatach kwitnących przez długie miesiące.
FIOŁEK AFRYKAŃSKI
Jeśli postawisz go na pólnocnym oknie lub zachodnim, będzie kwitł niemal cały rok. Potrzebuje stałej temperatury i sporo rozproszonego światła. Zbyt silne słońce szkodzi młodym liściom i pąkom. Fiołek nie lubi suchego i zbyt gorącego powietrza. Podlewamy na podstawkę, uważamy żeby nie zamaczać liści, bo będą gnić. Ja wlewam wodę do doniczki osłonowej, jest nawygodniej.
WILCZOMLECZ LŚNIĄCY
Ma wprawdzie drobne i niepozorne, ale za to bardzo trwałe kwiatki. Kwitnie przez kilka miesięcy na biało lub na czerwono. Lubi dużo światła i regularne podlewanie.Wystarczy raz w tygodniu, a zimą rzadziej. Gdy kwiat się rozrośnie można mu dekoracyjnie splatać pędy.
FALENOPSIS
Zaskocz cię wyątkowo długim kwitnieniem. Przepiękne kwiaty w różnych kolorach utrzymuje się na gałązkach nawet do czterech miesięcy. Lubi stanowisko jasne, ale nie na bezpośrednim słońcu. Woda nie może zalegać na podstawce, korzenie powinny mieć zapewniony dostęp do powietrza od spodu doniczki. Podlewamy dopiero wtedy gdy ziemia jest lekko przesuszona. Pochodzi z rodziny storczykowatych.
19:00
Krystyna
Witam wszystkich, a szczególnie początkujących ogrodniczek i zapominalskich. Dziś opowiem o roślinach , które nie potrzebują dużo światła.
Rośliny które cię nigdy nie zawiodą:
DRACENA
Jest to kwiat o którym właściwie nie musisz pamiętać.Ważne, byś tylko od czasu do czasu dostarczyła jej wody. Chętnie się z nią zaprzyjażnisz, bo jest długowieczna i wdzięczna w uprawie (ja mam takie 3 sztuki). Najlepiej rośnie w miejscu ja półcienistym i przez cały rok dość ciepłym. Może też stać w głębi pokoju. Podlewamy ją umiarkowanie,najlepiej, gdy ziemia przeschnie.
SKRYTOKWIAT
Wygląda dekoracyjnie.jest wytrzymały, nie atakują go choroby ani szkodniki.
Lubi miejsca słoneczne, ale także dobrze czuje się w zacienionych. Podlewamy umiarkowanie (wodę można wlewać w rozetę). Rozmnażamy z bocznych pędów.
EPIPREMNUM ZŁOTE
Gdy raz zaczniesz go hodować trudno będzie się z nim rozstać. Ma małe wymagania a jest efektowny. Świetnie nadaje się do uprawy w naczyniach wiszących, można tez zrobić zielona ścianę dzielacą pomieszczenie. Pędy skracamy, wtedy roślina się pięknie rozkrzewia, a pędy wsadzamy do nowej misy i dajemy na przykład mamie lub teściowej.
19:05
Krystyna
Witam!
Dziś nie będe opisywała o kwiatach, które sadzimy, tylko o tym, jak dbać o kwiaty cięte w wazonie.
A oto sprawdzone sposoby na przedłużenie świeżości:
Tulipan - trzeba systematycznie skracać końce łodygi. Można też przekłuć szpilką łodygę tuż pod kwiatem.Wtedy ulotni się z niej powietrze i tulipan będzie lepiej pił wodę.
Róża - jest bardzo wrażliwa na bakterie,więc często zmieniamy wodę ,- możesz także dodać odżywkę do kwiatów ciętych,albo wsypać aspirynę.
Nie stawiaj róż w przeciągu!.
Gożdzik - łodygi przytnij (spory kawałek) pod kątem ostrym między kolankami - ułatwia to kwiatom pobieranie wody.
Lilia - przed wstawieniem do wody usuń pręciki z pyłkiem.Pylenie przyspiesza przekwitanie.Kwiaty wrażliwe są też na etylen,trzymaj je więc ja najdalej od kuchni gazowej.
A oto kilka zasad odnoszących się do większości ciętych kwiatów:
- czyste wazony,
- nie wstawiać liści do wody,
- zapobiegać parowaniu,
- łodygi naciąć nożem,
- nie używać sekatora,
- nocą trzymać w chłodzie.
Kwiatów nie należy ich przestawiać bez potrzeby lub układć na nowo.
18:13
Krystyna
PRIMULA ( Pierwiosnek)
Kwiat ten pochodzi z Europy i Azji. Kwitnie w zależności od gatunku . Pierwiosnek ślimakowaty uprawiany jako roślina jednoroczna . Ma kwiaty białe, różowe lub czerwone po jedyńcze albo pełne , wystaje ponad liście. Kwitnie od listopada do marca. Pierwiosnek kubkowaty ma kwiaty białe, różowe, czerwone, lewandowoniebieskie i są zebrane w kuliste baldaszki mają strzępiaste ciemnozielone liście. Ten gatunek nadaje się do dalszej uprawy. U niektórych osób wywołuje alergię. Pierwiosnek bezłodygowy kwitnie we wszystkich kolorach , ma kwiaty na krótkiej szypółce,przeważnie z oczkiem. Po przekwitnieniu wysadzamy do ogrodu. Lubi stanowisko jasne do półcienistego, nie na słońcu.w południe.
Pielęgnacja: Utrzymujemy wilgotne podłoże , nawozimy co dwa tygodnie.Żółknięcie liści sygnalizuje niedobór żelaza a szara pleśń występuje przy nadmiarze wody.
17:58
Krystyna
KROKUSY
Ojczyzną krokusów jest Europa i Azja Mniejsza. Krokusy są przede wszystkim roślinami bulwiastymi zarówno do ogrodu jak i na balkon lub taras. Do pędzenia w pomieszczeniu nadają się krokusy pod nazwą;C.vernus" w różnych kolorach. Lubią stanowisko jasne ale nie w pełnym słońcu.
Pielęgnacja: W pażdzierniku sadzimy cebulki w dobrej próchniczej ziemi i przechowujemy w chłodnej,ciemnej piwnicy. W połowie stycznia ,kiedy pędy mają 5 cm, ustawiamy rośliny w chłodnym pomieszczeniu aby zawiązały się kwiaty.
Rozmnażanie: przez oddzielenie bulwek przybyszowych.
Hiacynt Wschodni, pochodzi z rodziny liliowatych , jego ojczyzną jest Basen Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Jest to roślina cebulowa wysokości ok.20-30 cm.o jasnozielonych liściach i dużych kwiatostanach w formie kłosów o intensywnym zapachu i różnych kolorach. Jasnożółte, jasnoczerwone, porcelanowobłękitne, ciemnoniebieskie , ciemnoróżowe morelowe. Rozmnażanie: z cebulek przybyszowych. W sklepach spotykamy można kupić cebulki które zakwitają wcześniej. Podlewamy umiarkowanie a przekwitłe cebulki sadzimy w ogrodzie. Wszystkie cebulki wiosennych kwiatów nadają się na balkon lub taras.
20:32
Krystyna
Witam!
Dzisiaj chciałabym napisać na temat kwiatów wiosennych, bardzo znanych i pięknych.
Narcyz (NARCISSUS)
Jego ojczyzną jest Europa Środkowa, basen Morza Śródziemnego. Kwitnie wiosną. Istnieje wiele gatunków i mieszańców. Mamy takie odmiany jak: narcyz trąbkowy, wielokwiatowy i cyklamenowaty. Wszystkie części rośliny są trujące. Kwitnące narcyze dłużej się trzyma w chłodnych pomieszczeniach.
Pielęgnacja: Na jesieni sadzimy cebulki w misach lub doniczkach i odstawiamy do ukorzenienia. Po około 10 tygodniach ustawiamy je w ciepłym miejscu - 18 stopni - aby kwiaty się rozwinęły. Musimy utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Po przekwitnięciu sadzimy w ogrodzie. Cebule narcyza długimi latami nie potrzebują przesadzania.
Rośline tą rozmnaża się z cebulek lub nasion. Wiosenna ozdoba na taras, korytarz do chłodnych ogrodów zimowych.
Świeżo ścięte narcyze nie należy ustawiać w wazonie razem z innymi kwiatami, gdyż wydzielają z łodyżek śluzowate substancje, które źle wpływają na trwałość innych kwiatów.
20:11
Krystyna
Dzisiaj chciałabym napisać coś o bratkach ogrodowych (VIOLA WITTROCKIANA). Ojczyzną tych kwiatów jest Europa i Syberia. Kwitnie od wiosny do jesieni. Są to najpopularniejsze rośliny kwitnące wiosna. Kwiaty mają piękne formy i desenie. Istnieją odmiany mało i wielokwiatowe, jedno lub wielobarwne, z oczkiem i bez. Nowością są bratki minaturowe w wielu odmianach. Lubią stanowisko słoneczne lub półcieniste. Jest to roślina mrozoodporna. Bratki naowzimy co 2 tygodnie, a przekwitłe częsci usuwamy. Jest to zachwycająca, staromodna lecz piękna roślina kwitnąca, odpowiednia do sadzenia w misach, skrzyniach i na grządki kwiatowe.
Rada: Jeśli ktoś chce sam zasiać bratki, należy nie dopuścić do przesuszenia nasion. Można i powinno się siać od moja do września. Siać płytko, nasiona przykryć cienką warstwą ziemi, macno przycisnąć. Poza tym warto nasiona zetrzeć w dłoniach raze z suchym piaskiem.
17:13
Krystyna
Właśnie nastała wiosna a z nią piękno różnokolorowych kwiatów. Tulipan jest symbolem obietnicy. "Masz cebulkę ale nigdy nie wiesz co ci z niej wyrośnie". Tulipany kwitną od kwietnia do maja, mają kwiaty pełne i pojedyncze. Dorastają do 30-40cm. Stanowisko: od słonecznego do pól-cienistego. Cebule wsadzamy do ziemi późną jesienią od października do początku grudnia, na głębokości dwa razy większą od wielkości cebuli. Najlepiej sadzić w grupie, wtedy pięknie wyglądają. Rozmnażane są z cebulek przybyszowych. Wesołe kolory pędzonych w misach i donicach tulipanów są po długiej zimie miłym kwietnym akcentem.
Uprawa doniczkowa na balkon i taras
Jesienią sadzimy cebulki do pojemników ok 10 cm. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Nie dopuszczamy do wyschnięcia. Po wypuszczeniu pędów przenosimy do jaśniejszego miejsca.
Dobra rada: najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym pędzone tulipany z pąkami i od razu posadzić w misach lub skrzynkach kwiatowych.
Życzę powodzenia w hodowli tych kwiatów.